Západočeská pobočka

„Plzeňská okna do vesmíru VI“

Vážení přátelé astronomie, rádi bychom vás pozvali na nadcházející astronomický seminář "Plzeňská okna do vesmíru VI", který se uskuteční v sobotu, 16. listopadu 2024, v Plzni na 25. základní škole. Tento seminář je pořádán Západočeskou pobočkou České astronomické společnosti ve spolupráci s 25. ZŠ v Plzni a Fakultou pedagogickou ZČU.

Náš seminář čerpá inspiraci z legendárního populárně naučného seriálu "Okna vesmíru dokořán," který byl vysílán v Československé televizi od roku 1981. Tento seriál se stal významným dílem díky svým fascinujícím tématům a talentovanému týmu, který ho vytvořil. Mezi tvůrce tohoto pořadu patřil například Vladimír Železný, vynikající komiksový kreslíř Kája Saudek a samozřejmě, nelze opomenout Jiřího Grygara, významného českého astronoma a popularizátora vědy, který pořad provázel a přidal mu jedinečnou hodnotu.

Naším cílem je poskytnout vám stejnou úroveň zážitků a znalostí, které nabízelo toto historické dílo. Proto jsme pro vás připravili skvělé přednášející, kteří vám přiblíží nejnovější poznatky o vesmíru, astronomii a astrofyzice.

Pro účast na semináři je třeba mít na paměti, že počet míst je omezen a předpokládáme, že registraci spustíme 16. 10. 2024.

A co vás ještě čeká na tomto semináři? Stejně jako v minulých letech se můžete těšit na skvělé zázemí a kvalitní občerstvení. Novinkou bude "dražba" výjimečné publikace, výstava krajinářských astrofotografií Andrey Fojtíkové. Těšit se můžete i na náš astronomický kalendář ASTROFOTO2025 a řadu propagačních materiálů. Nabízet budeme i publikace nejenom od profesora Kulhánka nebo učebnice Teoretické mechaniky ve třech knihách od profesora Podolského. Přihlášeným účastníkům semináře pak po uzávěrce přihlášek přijde naše speciální nabídka na prodávané tituly.


Pokud máte zájem se akce účastnit, využijte prosím přiložený odkaz na přihlášku.



Program semináře

8:30 – 9:00 registrace účastníků
9:00 – 9:15 úvodní slovo a představení nové knihy prof. Kulhánka
9:15 – 10:30 Pelmel novinek z astronomie a fyziky
prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc., ČVUT v Praze
Objevy, které mění současnou fyziku a astronomii: geneze magnetických polí ve vesmíru, atomy uvnitř atomů, neutrinové mapy Země a Galaxie, Parkerova sonda v atmosféře Slunce, princip ekvivalence pod mikroskopem, pátá interakce už není pátá a další.
10:30 – 10:55 přestávka
10:55 – 12:10 Jak se měří čas magnetismu?
doc. RNDr. Günther Kletetschka, M.S., Ph.D., Př. F. Univerzita Karlova, Geophysical Institute, University of Alaska Fairbanks
Stabilita zmrznutých magnetických polí. Urychlovaní hmoty magnetickým polem. Magnetický štít.
12:10 – 13:10 oběd v jídelně, ve stejné budově
13:10 – 13:20 Dražba jedinečné publikace
13:20 – 14:35 Teoretická mechanika ve službách astronomie
prof. RNDr. Jiří Podolský, CSc., DSc., MFF UK v Praze
Shrneme historii klasické mechaniky od jejího zrodu v díle Keplera, Galilea a Newtona, přes analytické Lagrangeovy a Hamiltonovy formulace, až po její moderní vyjádření v abstraktním jazyce diferenciální geometrie. Zmíníme při tom hlavní aplikace v nebeské mechanice a výzkumu vesmíru. Na závěr představíme novou univerzitní učebnici Teoretická mechanika ve třech knihách, kterou přednášející v létě 2024 vydal v nakladatelstvích Karolinum a MatfyzPress.
14:35 – 15:00 přestávka
15:00 – 16:15 Život na Zemi a ve vesmíru
Mgr. Michal Bursa, Ph.D., Astronomický ústav AV ČR
Ještě před zhruba patnácti lety jsme o planetách obíhající cizí hvězdy nevěděli téměř nic. Dnes známe přes 3000 potvrzených exoplanet, mezi nimi i několik Zemi velice podobných, a další tisíce kandidátů čekají na ověření. Čemu vděčíme za takový příval poznatků, jak se cizí planetární soustavy hledají a co jsme se při tom dozvěděli? Může být na cizích planetách život a dozvíme se o něm něco? O tom všem a také o tom, jaké místo ve vesmíru má pozemský život, bude tato přednáška.
16:15 – 16:40 přestávka
16:40 – 17:55 „Konec všeho“ astrofyzikální povídání o konci vesmíru
Mgr. Jakub Rozehnal, Ph.D., Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy
S humorem a nadhledem si představíme hlavní teorie možného konce vesmíru od Velkého křachu po rozpad vakua. Vysvětlíme si klíčové koncepty kosmologie a kvantové mechaniky. Ukažeme si, jak drobné změny v našem chápání mohou vést k různým verzím budoucnosti. Jak tedy vesmír skončí? To neví asi nikdo, ale můžeme se alespoň pokusit tomu porozumět.
17:55 – 18:00 závěrečné slovo


Zdroje a doporučené odkazy:

[1] Plzeňská okna do vesmíru I - fotografie
[2] Plzeňská okna do vesmíru II - fotografie
[3] Plzeňská okna do vesmíru III - fotografie
[4] Plzeňská okna do vesmíru IV - fotografie

Autor článku: Josef Jíra
Aktualizace: 15. 11. 2024

© 2006-2024 Západočeská pobočka České astronomické společnosti